Головна

Історія факультету

Вчена рада

Кафедри

Керівництво

Юридична клініка
  Кримінологічна лабораторія

Консультаційний центр

Абітурієнту

Студенту

Наукове життя

Foreign students

Інформаційний пакет

Міжнародне співробітництво
 
 
 
Головна Контакти Карта сайту
Архів новин
Контакти
Фотогалерея
Випускники факультету
English version
Профспілкова організація

 

Майстер-клас від Ірини Валентинівни Венедиктової

44

05 грудня 2013 року у приміщенні Північного корпусу Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна на базі юридичного факультету був проведений майстер-клас від Ірини Валентинівни Венедиктової - практикуючого юриста, радника юридичної фірми "Кібенко, Оніка і партнери", віце-президента Всеукраїнської асоціації медичного права та біоетики, заідуючої кафедрою цивільно-правових дисциплін юридичного факультету ХНУ імені В.Н. Каразіна.

Ініціаторами проведення зустрічі виступили активісти локального осередку Ліги студентів у ХНУ імені В.Н. Каразіна Тетяна Малярова та Кристина Гобленко. На майстер-класі були присутні члени Правління Ліги студентів АПУ: керівник напрямку «Семінари, конференції, юридичні змагання та конкурси» Ліги студентів АПУ Дар'я Сєдих та її заступник Марк Сосуля, прес-секретар Харківського осередку Ліги студентів АПУ Анна Куц, учасники з ХНУ імені В. Н. Каразіна та НУ «Юридична академія імені Ярослава Мудрого». 

Майстер-клас був присвячений проблемам такої нової та прогресивної галузі, як медичне право. Як відомо, воно почало розвиватися на теренах України не так давно, а в науковому світі існують різні точки зору щодо самостійності цієї галузі та її співвідношення з фармацевтичним правом і сферою охорони здоров’я в цілому. Ірина Валентинівна розповіла студентам про найцікавіші аспекти медичного права. 

Перш за все, складність для юриста, який спеціалізується на медичному праві, полягає у величезній кількості підзаконних нормативно-правових актів, якими регулюється діяльність медичних працівників (близько 40 тисяч). Серед юристів уже давно лунають ідеї прийняття Медичного кодексу або ж Закону України «Про захист прав пацієнтів». Проте, як зазначає Ірина Валентинівна: «Ми маємо прекрасне законодавство, проблема полягає лише в його виконанні». Відповідно до прогресивних підходів, міністерства повинні надавати громадянам послуги, але наразі вони позиціонують себе як «феодальні» органи, які лише дозволяють або уповноважують.

Заслуговує на увагу ідея відновити баланс між увагою громадськості до прав пацієнтів та увагою до прав лікарів, адже ні для кого не секрет, що про права пацієнтів як більш вразливої сторони говорять значно більше, часом забуваючи про охорону прав протилежної сторони. У той же час пацієнт, звертаючись до медичного закладу, є слабшою стороною, а тому законодавець надає йому більші гарантії захисту. Серед проблем українського медичного права можна назвати і проблему відсутності загальнообов’язкового медичного страхування. 

Значної уваги під час майстер-класу було приділено проблемі формування доказової бази при розгляді медичних справ у суді. Адже перед кожним позивачем у таких справах постає питання: як довести, що твоє право було порушено? Сторони звертаються до судового експерта, проте експертиза не завжди є незалежною. Неабияким завданням для адвоката є завдання довести наявність причинного зв’язку між протиправними діями лікаря та тяжкими наслідками, які настали для пацієнта. Показовим стало порівняння вітчизняної практики з цього питання із практикою зарубіжною. У багатьох країнах Заходу існує система медичних протоколів та стандартів, які представляють собою чіткий алгоритм належних дій лікаря для кожної ситуації. При з’ясуванні питання, чи порушив лікар свій обов’язок, необхідно лише порівняти його фактичні дії з тими, що зазначені у стандарті, що значно полегшує процес доказування.

Найяскравішими моментами майстер-класу стали приклади судових справ із реального життя, пов’язані, зокрема, з народженням жінкою дитини в домашніх умовах та ненадання їй належної медичної допомоги при наступному за цією подією зверненні; халатністю лікарів-стоматологів, яка призвела до захворювання пацієнта; розголошенням медичної таємниці; інші гучні справи.

Оскільки майстер-клас був захоплюючим та нікого не залишав байдужим, він швидко перетворився на дискусію з актуальних питань: як захистити порушене лікарем право на збереження лікарської таємниці, якщо не було тяжких наслідків; як бути в ситуації, коли операцію проводить не той лікар, на послуги якого розраховував пацієнт; чи повинен лікар повідомляти пацієнтові його діагноз, якщо це невиліковна хвороба та пацієнтові залишилось жити лічені місяці. Особливо гострим є саме останнє питання, адже існує норма, яка надає лікареві право не повідомляти такий діагноз, якщо є всі підстави вважати, що така інформація потягне за собою погіршення здоров’я пацієнта. З іншого боку, пацієнт має право знати інформацію про стан свого здоров’я, не можна позбавляти його можливості підготувати родину й себе до трагічних подій.

Серед питань, яких торкалася доповідач під час виступу, були такі актуальні питання, як медіація в Україні, функціонування третейських судів, презумпція ненадання згоди особою на трансплантацію її органів, заборона евтаназії, правове регулювання проведення абортів, сурогатне материнство, практика Європейського суду з прав людини та безліч інших питань, кожне з яких заслуговує на те, щоб бути обговореним на окремому майстер-класі.

Підсумовуючи, Ірина Валентинівна та учасники дійшли висновку, що специфіка медичного права полягає у тісному переплетенні правових норм, норм етики, положень медичної науки та індивідуальних особливостей особи в кожному конкретному випадку. 

Звісно, студенти почули багато слушних порад, що лежать поза межами тематики медичного права: зокрема, поради проявляти громадську активність, працювати за спеціальністю на старших курсах аби відчути специфіку практики, вивчати якомога більше іноземних мов, використовувати всі можливості подорожей за кордон з тією метою, щоб мати змогу оцінити себе у співвідношенні зі світом.

Ми раді виразити щиру подяку Ірині Валентинівні Венедиктовій за надзвичайно насичений та цікавий майстер-клас, за безліч приводів замислитися не лише над правовими питаннями, але й над проблемами моралі, над тим, як змінюються погляди людини протягом життя, над вибором професійної спеціалізації та власного життєвого шляху. Ми сподіваємося, що ця зустріч стане початком цілої низки майстер-класів з актуальних проблем медичного права, адже ця тематика не залишає байдужим нікого. Чекаємо на нові зустрічі!

Анна Куц, 
Прес-секретар Харківського осередку Ліги студентів АПУ.